MENU

    Nie tylko dla dzieci.

                    Ćwiczenia oddechowe.

 

Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie wypowiedzi lekarzy, specjalistów, a także posty zwykłych ludzi dzielących się swoimi informacjami w mediach społecznościowych. Wszystko to złożyło się na formę poniższego tekstu, który podpieram również swoją wiedzą i doświadczeniem jakie posiadam z racji wykonywania zawodu logopedy.

W czasie, w którym przyszło nam żyć, wielu z nas odczuwa lęk o bliskich, o siebie. Lęk ten potęgowany jest również tym, że wydaje się nam,że na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Możliwe, że nie do końca. Co prawda szczepionki nie wynajdziemy, lekarstwa na wirusa nie opracujemy, ale możemy zadbać o to, aby nasz organizm był choć trochę przygotowany na walkę z nim. Możemy wyrobić w sobie pewne nawyki, możemy ich nauczyć swoje Dzieci, swoich Rodziców...

Specjaliści zalecają dbałość o higienę, racjonalną dietę, zdrowy sen, sprawność fizyczną. Istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, również po to, aby nawilżać błonę śluzową gardła i nosa. Dobry stan błon śluzowych górnych dróg oddechowych jest istotny, jest pierwszą barierą dla koronawirusa. Laryngolodzy zalecają nawet stosowanie prostych inhalacji z dodatkiem soli fizjologicznej. Okazuje się, że niemniej ważna jest dbałość o kondycję naszych płuc.

Co możemy zrobić w tym kierunku?

Możemy wykonywać ćwiczenia oddechowe.

Po co?

Aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, a także zapobiegać powikłaniom wynikającym ze zmniejszonej aktywności fizycznej.

 

 Oddychanie to czynność fizjologiczna niezbędna do życia i prawidłowego mówienia. 

 

Poniżej umieszczam kilka informacji przydatnych do wykonywania prostych ćwiczeń oddechowych, dla WSZYSKICH.

Cele ćwiczeń oddechowych:

 • wzmacnianie mięśni oddechowych;

 • zwiększanie pojemności życiowej płuc;

 • zwiększanie ruchomości przepony oraz stawów klatki piersiowej;

 • udrożnianie drzewa oskrzelowego (wydalanie zalegającego śluzu);

 • nauka prawidłowego oddechu.

Ćwiczenia oddechowe wykonujemy:

 • w przewietrzonym pomieszczeniu,

 • przed jedzeniem lub 2–3 godziny po posiłku,

 • systematycznie 2–3 razy dziennie przez kilka minut,

 • ćwiczenia oddechowe należy rozpocząć od ćwiczeń łatwych, stopniowo przechodzimy do ćwiczeń trudniejszych, które można połączyć z elementami gimnastyki lub ćwiczeniami fonacyjnymi,

 • ćwiczenia oddechowe można wykonywać nawet w razie zapalenia płuc.

Należy wiedzieć, że:

 • przedłużanie wydechu nie może być zbyt długie, gdyż może opróżnić płuca z tzw. „powietrza zapasowego”,

 • każdy: dziecko, dorosły, osoba starsza ma własny, indywidualny rytm oddechu, inną pojemność płuc – dlatego każda z tych osób wykonuje ćwiczenia zgodnie ze swoimi możliwościami,

 • nie wykonujemy ćwiczeń, gdy mamy katar,

 • ćwiczenia należy wykonywać w różnych pozycjach ciała, np. pozycji leżącej, siedzącej czy stojącej, dlatego najłatwiej wpleść je w zabawy ruchowe,

 • należy pamiętać, aby w czasie ćwiczeń mięśnie szyi, rąk i tułowia były rozluźnione, a postawa ciała swobodna (w zabawach ruchowych łatwiej to skontrolować),

 • ćwiczenia oddechowe prowadzone z małymi dziećmi powinny być dostosowane do możliwości dziecka, a więc wymagają formy zabawy.

W tym miejscu umieszczam opis jak wykonać prostą dmuchawkę oraz linki do krótkich filmików instruktażowych, gdzie pokazane są przykłady dmuchawek dla dzieci do zrobienia w domu.

Najprostsza dmuchawka to 1l butelka pet po wodzie mineralnej. Butelkę napełnić do 3/4, zakręcić. W nakrętce zrobić dziurkę, która w miarę szczelnie obejmie rurkę - w razie zapalenia płuc należy wykonywać ćwiczenia oddechowe około 10 wydechów do rurki co godzinę (dla osoby zdrowej to bardzo męczące, a co dopiero dla chorej).

 

www.youtube.com/watch?v=HPOL8CtdFWAhttps:

www.youtube.com/watch?v=lnKC4VDqf6w

Zestaw ćwiczeń i zabaw usprawniających oddech.

 1. Dmuchanie na wiatraczki, które można wykonać wspólnie z gazety lub kolorowego papieru.W tym ćwiczeniu pamiętajmy o kontroli fazy wdechowej: wdech powinien być wzięty miarowo i spokojnie. Początkowo będzie to wdech raczej płytki.

 2. Oddychanie przez „zasznurowane” usta. Podczas ćwiczenia należy powoli wciągać powietrze przez nos aż do całkowitego napełnienia płuc, a następnie miarowo je wypuścić przez zwężone usta. Ważne jest, iż podczas treningu ćwiczący powinien wykonywać dwukrotnie dłuższy wydech niż wdech.

 3. Dmuchanie do celu, np. papierowych lub zrobionych z włóczki czy folii aluminiowej zabawek czy postaci z bajek, które czytaliśmy wspólnie z dzieckiem. Puśćmy wodze fantazji i twórzmy za każdym razem inną historię do ćwiczeń.

 4. Dmuchanie na zabawki pływające po wodzie w czasie kąpieli (wykonane samodzielnie, np. z nakrętek). Tutaj także możemy rozbudzać kreatywność dzieci, nie tylko w czasie tworzenia zabawek, ale już w trakcie samych ćwiczeń – na przykład prosząc dziecko o dokończenie zdań: ten statek płynie do…, załoga tego statku to…, która wyruszyła na…

 5. Puszczanie baniek mydlanych. Dmuchamy na zmianę: długo – krótko – jak najdłużej, słabo – mocno – jak najmocniej. Spróbujmy wymyślić razem z dziećmi np.: z czym nam się kojarzą kształty baniek mydlanych, lub do czego można je zastosować (chodzi tutaj o zastosowania zupełnie niestandardowe).

 6. Zdmuchiwanie z dłoni piórek, skrawków papieru, kulek z bibuły.

 7. Zdmuchiwanie chrupek, piłeczek, kawałków waty na gładkiej powierzchni, a następnie na powierzchni szorstkiej i nierównej – np. na pogniecionej przez dziecko gazecie.

 8. Zabawa z chmurką – papierowa chmurka z zawieszonymi na nitkach kawałkami waty.

 9. Zabawa w wyścigi samochodowe: zróbmy tor do wyścigów i samochodziki. Zabawka może służyć do ćwiczeń w dmuchaniu oraz ćwiczeń w zakresie orientacji przestrzennej przy zabawach w garażowanie.

 10. Chuchanie na „zmarznięte” ręce, na gorącą zupę.

 11. Zabawy ortofoniczne naśladujące głosy zwierząt np. : syczenie węża, szczekanie psa.

 12. Naśladowanie śmiechu ludzi: HA HA HA, HU HU HU, HE HE HE, HI.

 13. Huśtanie ulubionej zabawki – na brzuch leżącego dziecka kładziemy zabawkę; w czasie wdechu zabawka unosi się do góry, przy wydechu opada

 14. Ćwiczenia oddechowe dobrze jest również łączyć z ruchami rąk i tułowia:   wdech z jednoczesnym szybkim wzniesieniem rąk do boku, a wydech z powolnym przesuwaniem rąk do przodu, aż do zupełnego ich złączenia;     wdech z jednoczesnym wzniesieniem rąk bokiem do góry, wydech z powolnym ich opuszczaniem, któremu towarzyszy powolny wydech; szybki wdech z jednoczesnym skrętem tułowia w bok, w czasie powolnego wydechu następuje powrót do normalnej pozycji. Pomysłem fabularnym do tego typu ćwiczeń jest zabawa, w której dziecko wymyśla, jakim jest stworzeniem – ważne, że jest to stworzenie, które raz rośnie a raz maleje. Klękamy, dłonie opieramy na podłodze, przy wdechu unosimy głowę i „rośniemy”, przy wydechu powoli opuszczamy głowę i „malejemy”.

Zachęcam do wypróbowania i systematycznego stosowania nie tylko w czasie pandemii. Zostańmy zdrowi.

Zebrała i opracowała

Barbara Korc, neurologopeda

 

Opis źródła internetowego:

„Ćwiczenia oddechowe”,dr med. Janusz Bromboszcz, Medycyna Praktyczna Mp.pl

„Ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji”,Portal Fizjoterapeuty

„Wdech, wydech…, czyli o prawidłowym oddychaniu u dzieci. Zabawy i ćwiczenia oddechowe.”

 1. Kaczmarkiewicz, Dziecisawazne.pl

„6 łatwych ćwiczeń dla chorych na POChP”, Gazeta Lekarska, www. Gazetalekarska.pl, 12.08.2016

Serwis YouTube

Grafika

„Oddychając głęboko zmartwieniami”, Zdrowie, 10.10.2018r.,redaktor: Umut Doğan Yıldız

„Ćwiczenia oddechowe – 7 korzyści dla zdrowia”, krokdozdrowia.com

 

      Ze względu na rozprzestrzeniające się fałszywe informacje na temat COVID-19 oraz związany z nimi poziom lęku, przedstawiam Państwu opracowanie Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dotyczącej rozmowy z dziećmi i adolescentami o aktualnych wydarzeniach:

 1. Ważne jest, by stworzyć dziecku wspierające środowisko, aby czuło się bezpiecznie zadając pytania. Niewskazane jest jednak poruszanie tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.

 2. Odpowiadaj szczerze na zadawane Ci przez dziecko pytania.

 3. Używaj łatwych i przystępnych dla dziecka słów. Dostosuj formę komunikacji do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju dziecka.

 4. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy gov).

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

 1. Bądź przygotowany na to, by musieć wielokrotnie powtarzać informację lub wyjaśnienia. Wielokrotne pytanie o tą samą rzecz, może być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.

 2. Razem z dzieckiem rozpoznajcie i nazwijcie uczucia, które mu towarzyszą. Pozwól dziecku odczuć, że jego pytania i zmartwienia są ważne i właściwe.

 3. Pamiętaj, że dzieci podchodzą do każdej sytuacji bardzo osobiście. Mogą wykazywać oznaki zamartwiania się o krewnych, bliskich, przyjaciół i znajomych. Mogą bać się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo członków rodziny. Pytać o rodzinę lub znajomych mieszkających za granicą.

 4. Wspieraj dziecko, ale nie dawaj obietnic bez pokrycia. Możesz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa w domu, ale nie możesz zagwarantować, że nikt w obrębie regionu nie zachoruje.

 5. Uświadom dziecko, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc. To dobra okazja, by pokazać dzieciom, że gdy dzieje się coś przerażającego lub złego, zawsze można zwrócić się o pomoc i są ku temu odpowiednie służby.

 6. Dzieci uczą się od najbliższych dorosłych: rodziców i nauczycieli. Będą obserwować Twoje zachowanie i reakcje na wiadomości dotyczące wirusa. Uczą się również poprzez słuchanie rozmów dorosłych, pamiętaj o tym.

 7. Niewskazane jest nadmierne oglądanie przez dziecko telewizji i słuchanie wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.

 8. Dzieci, które doświadczyły poważnej choroby lub straty mogą być wyjątkowo wrażliwe i wykazywać nadmierne reakcje na obrazy i raporty prezentowane w mediach dotyczące choroby i śmierci. Te dzieci wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia z Waszej strony.

 9. Szczególnej troski i monitorowania wymagają następujące objawy ze strony dziecka: zaburzenia snu, nadmierne zamartwianie się, lęki na temat śmierci i choroby. Bardzo nasilone mogą wymagać konsultacji psychologicznej.

 10. Mimo, że osoby dorosłe mogą być stale zainteresowane codziennymi wydarzeniami, pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie wykazywać zainteresowania sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym co dzieje się w kraju lub za granicą. Będą woleli grać w gry, bawić się, czy czytać książki i warto im na to pozwolić z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Sytuacja zagrożenia zdrowia nie jest dla nikogo łatwa do zrozumienia i zaakceptowania. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci może czuć się zagubionych, bądź wystraszonych. Jako dbający dorośli, możemy pomóc poprzez słuchanie oraz odpowiadanie w sposób wspierający, szczery i zrozumiały. Na szczęście często dzieci wykazują dużą odporność psychiczną na stratę czy chorobę, Ważne jest jednak, by tworzyć bezpieczne i otwarte środowisko, w  którym dzieci będą czuły się swobodnie zadając pytania. Możemy skutecznie pomóc dzieciom w radzeniu sobie w stresujących wydarzeniach i zminimalizować odczuwane napięcie.

 

Na podstawie:

Fassler, D. (2020). Talking with children about coronavirus (COVID19). American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. [dostępny www.aacap.org 13.03.2020].

 

Linki:

https://www.podwojniewyjatkowi.pl/post/l%C4%99k-o-wirusie-wszyscy-wiemy-o-kt%C3%B3rym?fbclid=IwAR2GQZ1sDN4wSePqpZz-8C_qWekFsCvKp3qaJ0tY27Q7c2ogPXGgqIjMBx

https://zwierciadlo.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-lekiem-i-jak-rozmawiac-o-epidemii-z-dzieckiem-w-rozmowie-z-dr-tomaszem-srebnickiem?fbclid=IwAR0ecdqb0s-jChGEhUeELKvZdemgPtnN27m85OiZfuTMJ7KLkds9KlpnRPs

https://kosmosdladoroslych.pl/ale-temat/jak-przetrwac-razem-kwarantanne/?fbclid=IwAR3IKtrGBELgcwgfGXrW1aPmxcKqSHZQOVNWMZeHDGtpgChicG0i79T0NQw

 

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/ufoludki4.jpg

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/ufoludki19.jpg

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/ufoludki16.jpg

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/ufoludki14.jpg

https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/dzien-kosmosu/grafomotoryka/

https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/dzien-kosmosu/grafomotoryka/

https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/dzien-kosmosu/grafomotoryka/

https://przedszkolankowo.pl/2016/12/17/ufoludkowe-karty-pracy/

https://przedszkolankowo.pl/2016/12/17/ufoludkowe-karty-pracy/

https://www.mama-bloguje.com/pisanie-literek-po-sladach-cz-2-nauka-pisania/

file:///C:/Users/MP%2091%20Katowice/Downloads/zostanwdomuebook.pdf

psycholog

Patrycja Zięba

 

 Witam!

 

Szanowni Państwo zapraszam Państwa do współpracy ze mną, jestem logopedą i mam przyjemność pracować z Państwa Dziećmi w przedszkolu. W obecnej trudnej dla nas wszystkich sytuacji postaram się objąć Państwa Dzieci zdalną opieką logopedyczną. W tych warunkach jest to trudne, ponieważ praca logopedy opiera się na bezpośrednim kontakcie z uczniem, dzieckiem, pacjentem... dlatego proszę o pomoc w realizacji mojego zadania, gdyż bez Państwa udziału i pomocy nie uda mi się tego zrealizować.

            Będę proponować Dzieciom różnego rodzaju gry i zabawy, które wspierają rozwój mowy, rozwijają percepcję słuchową, w tym słuch fonemowy, poszerzają słownictwo, rozwijają funkcje poznawcze. Postaram się aby materiał był ciekawy, atrakcyjny i łatwy w obsłudze.

Pozdrawiam Państwa i Dzieci serdecznie, życzę wszystkim zdrowia, nadziei i siły do wytrwania.

Barbara Korc

 

 

Zabawy w ramach zajęć logopedycznych od 23.03.2020 do 26.03.2020

 

Poniedziałek 23.03

Temat: Rozwijanie funkcji poznawczych i percepcji słuchowej

Baśń muzyczna- Wiosna
1. Wysłuchaj słuchowiska.: https://www.youtube.com/watch?v=YsL9o2VD8h0
2. Jeśli to możliwe wyjdź na spacer lub do ogródka, na balkon i przez parę minut wsłuchaj się w odgłosy przyrody, poobserwuj ptaki, może dostrzeżesz oznaki wiosny? Jakie?. Jeśli niemożliwe jest abyście mogli dokonać tych obserwacji na zewnątrz, poproście Rodziców, aby umożliwili Wam obserwacj
ę przez okno.

Miłej zabawy:)

 

Wtorek 24.03.

Temat: Rozwijanie mowy, poszerzanie słownictwa. Ćwiczenie koncentracji, uwagi i pamięci słuchowej.

Słuchanie tekstu G. Mikulskiej " Pani Wiosna". Odpowiadanie na pytania.
1. Wysłuchaj opowiadania pt. Pani Wiosna klikając w link:
https://www.superkid.pl/uploads/mp3-do-pobrania/superkid.pl-bajki-pani-wiosna.mp3

Jeśli będziesz mieć problem z odsłuchaniem opowiadania, poproś kogoś starszego aby Ci je przeczytał.

Jeszcze pada śnieg, a Pani Wiosna już jest gotowa, by powrócić na ziemię. Dzień jest już dłuższy i czuje się w powietrzu, że to koniec panowania Pani Zimy, której nie chce się odchodzić. A to sypnie deszczem ze śniegiem, a to zmrozi mrozem. Zlęknione śnieżyczki i przebiśniegi nieśmiało wychylają swoje kwietne główki spod śniegu. Czy już przyszła wiosna? Jeszcze nie... Rozczarowane chowają się z powrotem. Gałęzie drzew nabrzmiewają pąkami liści również w oczekiwaniu wiosny. A zniecierpliwione ptaki donośnym świergotem wręcz domagają się odejścia zimy.

Stworzyciel świata postanowił przywołać swoją córkę do porządku i krzyknął z przestworzy:
- Zimo, drogie dziecko, wracaj do nas, bardzo za tobą tęsknimy. Jesteś już zmęczona tą wyczerpującą pracą na ziemi, czas na odpoczynek. Twoje siostry nie mogą się doczekać spotkania z tobą, przygotowały dla ciebie wiele niespodzianek.

Pani Zima poczuła, że faktycznie jest bardzo zmęczona zimowaniem i zapragnęła powrócić do podniebnego pałacu swego Ojca. Ostatni raz zakręciła saniami, koniom spod kopyt strzeliły iskry lodu i tyle ją widzieli. A w pałacu Ojca Stworzyciela wszystkie siostry szykują Panią Wiosnę do zejścia na ziemię. Ubrały ją w suknię malowaną kolorowymi łąkami, głowę przystroiły wiankiem z żółtych mleczów i bialutkich stokrotek. Stopy obuły w buciki z zieloniutkiego łopianu i Wiosna jest już gotowa, aby wyruszyć na ziemię. Jeszcze się pospiesznie żegna z Ojcem i siostrami, ale już się nie może doczekać wyjazdu. Czeka na nią siedmiobarwna tęcza, po niej Wiosna zjeżdża na ziemię. Jej uszczęśliwiona i uśmiechnięta twarzyczka budzi nawet największych śpiochów.
- Dzień dobry, wstawajcie, już czas na pracę w polu i ogrodzie. Dzień dobry, już czas na zabawę na świeżym powietrzu. Dzień dobry!

I już wszędzie rozbrzmiewa powitanie podchwycone przez uszczęśliwione ptaszki, które donośnym śpiewem ogłaszają wszystkim powrót wiosny. Wielkimi stadami przyfrunęły z daleka jaskółki i bociany. Słońce swym gorącym uśmiechem przepędziło ostatnie zimowe chmury i przygrzało radośnie. Roślinki wystawiły swoje blade twarzyczki na jego promienie, aż zaczęły dostawać kolorków. Drzewa wyciągnęły w jego kierunku jeszcze nagie gałęzie, ale szybko zaczęły ubierać je w zielone listeczki.

Pani Wiosna zajrzała wszędzie, do pól i lasów, do gór i wód. Pokropiła wszystko cieplutkim deszczykiem, aż stało się na ziemi zielono i kolorowo. Łąki rozbłysły tysiącami barwnych kwiatów. Lasy i parki rozśpiewały się trelem ptaków. Na polach wyrastały zboża i wszędzie pracowały miodne pszczoły. Ale najwięcej cieszyły się dzieci. W ruch poszły piłki, rowery, wrotki i skakanki. Place zabaw zaludniły spragnione wiosny dzieci, których nawet wieczorem nie można było zapędzić do domów.

Wiosna na to patrzyła z prawdziwą radością. Warto było czekać rok, by zobaczyć szczęśliwą przyrodę i zadowolonych ludzi. Młodziutką Wiosnę czeka tyle pracy, którą musi wykonać do przyjścia lata. Z pomocą ludzi wszystko się uda. Pracowite córki ma Ojciec Stworzyciel.

Bajkę napisała dla Was
Alicja Mikulska

Odpowiedz na pytania:
1. Jaka pora roku ma nastąpić po zimie?
2. Jak myślisz, jak miały na imię siostry Pani Wiosny, które pomagały jej w przygotowaniach do zejścia na ziemię?
3. Jak był ubrana Pani Wiosna?
4 Kogo obudziła Wiosna?
5. Kto najwięcej ucieszył się z nadejścia Pani Wiosny?

Narysuj kredkami ołówkowymi jak wyobrażasz sobie Panią Wiosnę.

Miłej zabawy:)

 

Czwartek 26.03.2020

Temat: Ćwiczenia percepcji i pamięci słuchowej oraz koordynacji słuchowo-ruchowej.
Wysłuchaj
cie odgłosów jakie wydają ptaki, czy widzieliście je kiedyś w przyrodzie? Poproście kogoś starszego aby odczytał Wam ich nazwy. Zapamiętajcie trzy z nich.

Miłej zabawy:)
Skopiuj poniższy link i wklej w wyszukiwarkę
https://coneixelriu.museudelter.cat/ocells.php?fbclid=IwAR0F95hUPIVl2kyQfsvln7DSKln7p9gWbZJa5XEiog7FL1QHdJwJh_CIruY

 

Serdecznie zapraszamy do zpoznania się z prezentacją multimedialną przygotowaną przez panią Barbarę Korc.

dzieckow_cyfrowym_swiecie.pptx